Reklam
Nitelikli Kahveciler ve Kahve Yapanlar Derneği

Özel, Nitelikli, Ödüllü Yöresel Kahveler

Özel, Nitelikli, Ödüllü Yöresel Kahveler
Reklam

Kahvenin Zirvesi

Geisha;

Son yıllarda tekrar keşfedilen ve ses getiren bir kahve türüdür. Bu türe verilen değerin sebebi içerdiği yoğun ve çeşitli tatsal profilidir. Bu tür Etiyopya’nın güneybatısında küçük bir şehir olan Gesha’dan gelmektedir. Etiyopya’dan Kosta Rika’ya gelen bu kahve türü, Kosta Rika’dan da Panamaya gelmesiyle başarıyla yetiştirilmektedir. Tadında hissedilen yaban meyveleri ve narenciye nüansları, mango ve papayaya kadar varabilmektedir. Aftertaste’inde bergamot tadı bırakmaktadır.

Ethiopia Forest;

Bu kahve çekirdekleri ormanda yetişen kahve ağaçlarından elde edilmekte ve hasadı bir hektar alanda 15-50 kg. arasındadır. Toplam hasadı 600 kg. civarında olan bu kahve çeşidinde kirazı andıran meyvemsi bir tat bulunmaktadır.

Aged Sumatra;

Asiditesi oldukça düşük olan bu kahve çekirdekleri çiğ şekilde 3 sene depolandıktan sonra satışa sunulduğundan dolayı çok daha yumuşak ve tatlımsı bir aroma sunmaktadır.

Kopi Tongkonan;

Toraja aşiretinin üye 10 ailesi tarafından Endonezya’nın Sesean Bölgesi’nde yetiştirilen kahve çeşididir. Sadece tam olgunlaşmış kırmızı kahve meyveleri tek tek seçilerek elle toplanır. Toplanan bu kahve meyveleri tahta fıçıların içerisinde doldurulur ve doğal kaynak suyu ile üzeri örtülür. Meyvesi dövülerek ayrılan kahve çekirdekleri özenle yıkanır ve güneş altına serilir. Dikkatli bir şekilde çevrilip dönüştürme yapılarak kurutulur ve bu işlem 3-4 hafta kadar sürer. Sürekli yağış alan bir bölge olduğu için kahve çekirdekleri sürekli toplanıp tekrar serilmektedir. Tam kuruma gerçekleştikten sonra aileler bir araya gelerek elle ayıklama yaparlar ve sadece kusursuz çekirdekler bırakılarak küçük çuvallara doldurulup ihracata hazırlanır.

Indian Monsooned Malabar;

Hasat edildikten sonra Muson Rüzgarlarına maruz bırakılan bir kahve çeşididir. Çok yumuşak bir içimi vardır. Eskiden Hindistan’dan Avrupa’ya yelkenli gemiler ile taşınan çiğ kahve çekirdekleri Güneş’e ve Muson Rüzgarlarına maruz kaldığında hafif sarımtırak bir renk alır ve tat karakteri değişirdi. Bugünse bu metot özellikli kahve elde etmek için sahil kesimlerinde uygulanmaktadır. Bu işlem genellikle Hindistan’ın Güney kısmında Haziran’dan Eylül’e kadar uygulanmakta ve kahve çekirdekleri Muson Rüzgarları ve havadaki neme maruz kalmaktadır.

Galapagos;

Doğal bir cennet olan Galapagos Adaları’nın San Cristobal Bölgesi’nde 1875 yılından beri kahve yetiştirilmektedir. Adaların tamamı günümüzde koruma altındadır, kahve çiftliklerinin yüz ölçümü 200 hektardır ve genişletilememektedir. Bitkiler organik yetişmekte, kahve tatmin edici aromalar içermektedir, çekirdeklerde oldukça hafif bir asidite görülmektedir.

Hawai Kona;

Dolgun bir tat ile gelen hafif fındıksı bir aromanın yanında yok denecek kadar az bir asidite ve kuvvetli bir gövde. Mauno Loa Volkanı’nın eteklerinde yetiştirilen bir kahve türü.

Jamaica Blue Mountain;

Berrak ve güçlü tatlar taşıyan bir kahve olmakta birlikte kavrulma derecesine göre fıstığımsı tatlar ve tütün aroması taşıyabilmektedir. Bu kahve çeşidinin yetişmesi için Jamaika’da uygun ortam çok kısıtlıdır. Ekim alanı, adanın üzerinde adayı keser bir biçimde ve yaklaşık 1800 metre yüksekliktedir. Sık ve yoğun sis yetişme süresini uzatmakta ancak özel aromalar taşımasını sağlamaktadır. Japonlar bu özel kahve hasadı için oldukça büyük miktarlar ödemektedirler.

Kopi Luwak;

Dünyanın en pahalı kahvelerinden birisidir. Endonezya’da bulunan ve kahve meyveleri ile beslenmeyi tercih eden bir kedi türünün dışkısından kahve çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilen bir kahve çeşididir. Kahvenin asıl özelliği bu hayvanın en kaliteli ve yeterince olgunlaşmış kahve meyvelerini seçerek yemesidir ancak son zamanlarda bu hayvanlar kafeslerde tutulur olmuş ve yalnız önlerine atılan kahve meyvelerini yemek zorunda bırakılmışlardır böylece bu kahve çeşidi giderek özelliğini yitirmeye başlamıştır. Aynı zamanda yıllık tüketimi oldukça az olan bu ürünün taklitleri piyasaya sürülmüş yada domuz gibi başka hayvanlar kullanılır hale gelmiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ