Reklam
Nitelikli Kahveciler ve Kahve Yapanlar Derneği

Kahve Öğütmedeki Önemli Hususlar

Kahve Öğütmedeki Önemli Hususlar
Reklam

İyi kahve yapmak için gereken üçüncü önemli unsur çekirdeklerin öğütülmesidir. Öncelikle kahveyi demlemeden hemen önce öğütmek, bir fincan kahveden alacağınız lezzeti optimum seviyeye taşıyacaktır.

Kahveyi hazır almak yerine, içmeden önce kendinizin öğütmesi çok önemlidir. Öğütme işlemi için bıçaklı veya disk değirmenli bir öğütücü ya da el değirmeni kullanabilirsiniz.

Kahve Öğütmedeki Önemli Hususlar

El değirmeninin diğerlerine göre daha zahmetli olduğu doğrudur, ama düzgün ayarlandığı takdirde iş görür. Kahve öğütme derecesi yapılacak olan kahveye göre değişmekle birlikte kabaca; espresso için ince öğütme, filtre kahvede orta-ince, chemex, hario V60 gibi manuel kahve demleme yöntemleri için kalın veya orta kalın öğütme ayarı yapılmalıdır.

Yapılacak olan kahveye göre ayarlanmış doğru öğütme ayarı, iyi bir kahve yapımı için çok çok önemlidir.

Parçalayıcı bıçakları olan elektrikli öğütücülerde hazneye koyulan kahve çekirdekleri istenilen inceliğe gelene kadar çekilir. Döner freze sahip olan profesyonel öğütücülerde ise frezin yükseklik ayarı otomatik veya manuel olarak yapılarak öğütülen kahvenin inceliği ayarlanır ve makine istenilen sürede çalıştırılarak istenilen incelikte ve miktarda öğütülmüş kahve elde edilir.

El değirmenlerinde ise değirmenin altında bulunan vida yardımıyla parçalayıcının konumu ayarlanarak kahvenin inceliği ayarlanır ve hazneye kahve çekirdekleri koyulduktan sonra değirmenin kolu çevrilerek kahvenin öğütülmesi sağlanmış olur. Bazı el değirmenlerinde incelik ayarı yapılmayabilir.

Bu durumlarda istenilen kahve inceliğine göre bir değirmen kullanılmalıdır. Genel olarak türk kahvesi için kahve çekirdekleri un kıvamında, espresso için biraz daha kalın ve filtre kahve için de espressoya göre biraz daha kalın olacak şekilde öğütülmeleri gerekir. Koyu kavrulmuş çekirdekler ise biraz daha kalın olacak şekilde öğütülmelidirler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ