Reklam
Nitelikli Kahveciler ve Kahve Yapanlar Derneği

Kahve Çekirdeklerinde Hatalar

Kahve Çekirdeklerinde Hatalar
Reklam

Olgunlaşmamış Kahve Çekirdekleri; Kahve çekirdeğinin genelde dalgalı bir yüzeyi olur ve gümüş derisi daha fazla yeşilimsidir bazen de metalsi renklerde olabilmektedir. Çekirdeğin iç yapısı olgunlaşmamıştır. Asitsel değerleri tam oluşmamıştır. Bitterimsi bir tatta, aroması az ve kavrulma süresi daha uzundur.

Kahve Çekirdeklerinde Hatalar

Siyah Kahve Çekirdekleri;

Kahve çekirdeğinin neredeyse tamamı siyah olur. Kahve çekirdeği bu hale, aşırı olgunlaşmış kahve meyvesinin yere düşmesiyle gelir. Bu çekirdekler genellikle yerde mantardan zarar görmüş haldedirler. Geç kavrulurlar, asiditeleri yoktur, ekşimtırak buruk bir tat bırakırlar. Aromaları küllü bir tat içerir.

Kırık Kahve Çekirdekleri;

Kahve çekirdekleri işlenme esnasında kırılmış olabilirler. Çok kurutulmuş kahve çekirdekleri genellikle kolay kırılırlar. Kırık kahve çekirdekleri, kahve kavurma işleminin dengesiz gerçekleşmesine sebep olurlar.

Böceklerden Zarar Görmüş Kahve Çekirdekleri;

Kahve çekirdeklerine bazı durumlarda Hypothenemus Hampei adı verilen böcekler tarafından zarar verilir. Bu çekirdekler bitterimsi ve az asitli bir yapıdadır.

Parşömen Artıklı Kahve Çekirdekleri;

Çekirdekler üzerinde işlenme sırasında düzgün soyulmayan parşömen derileri bulunabilir. Bu tür hatalar herhangi bir tat değişimine sebep vermez.

Ekşi ve Bozulmuş Kahve Çekirdekleri;

Bu çekirdekler genelde açık, kırmızımsı ve kahverengi tonlarındadır, yeşilimtırak sarı da olabilirler. İçleri boştur. Üzerlerindeki gümüş deri mum gibi bir tabaka oluşturabilmektedir. Çok olgunlaşmış veya olgun olmayan kahve çekirdeklerinin mantar veya bakteriler tarafından fermantasyona uğramasıyla görülebilmektedir. Bu hatalar genelde ağaçtan düşen kahve meyvelerinde yada meyveler hasat edildikten sona çekirdekten ayırma süresi çok uzun tutulursa ortaya çıkabilmektedir, genelde ekşi bir tat verirler.

Süngerimsi Kahve Çekirdekleri;

Bu çekirdekler tutulduklarında yapıları mantar gibidir, açık sarı bir renkte olurlar. Depolamada veya taşımada nem almış kahve çekirdeklerinde görülür. Enzimlerin etkisi ile bu çekirdekler bozulmaya yüz tutar. Çok kısa sürede kavrulan bu kahve çekirdekleri hiç asit bulundurmazlar ve tatları odunsudur.

Küflenmiş Kahve Çekirdekleri;

Yüzeylerinde gözle görülebilir bir küf vardır. Kahve çekirdeklerini yanlış ısıda veya nemde taşıma ve muhafaza etme sonucu oluşur. Tatlarında da bu küf hissedilir ve kahve endüstrisinde sağlık açısından büyük sıkıntılar oluştururlar.

Dondan Etkilenen Kahve Çekirdekleri;

Çekirdeklerin üzerindeki gümüş deri lekeli olur ve kötü kokuludur.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ