Reklam
Nitelikli Kahveciler ve Kahve Yapanlar Derneği

Kahve ve Çekirdek Seçiminin Önemi

Kahve ve Çekirdek Seçiminin Önemi
Reklam
Öncelikle çekirdeği seçmek ile başlamalıyız. Malum çekirdek olmadan kahve yapmamız mümkün değil. Çekirdek seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk karar; kahvemizi hangi çeşit çekirdek ile yapmamız gerektiğidir. Bunun için Arabica kullandığımızdan emin olmalıyız zira ekonomik değeri olan iki kahve ağacından en iyisi Arabica dır.

Kahve ve Çekirdek Seçiminin Önemi

Diğer çeşit olan Robusta ise Arabicaya göre daha az kalitelidir. Ve zaten Robusta çekirdeklerinin büyük bölümü hazır kahve üretimine gider.
Kahve çekirdekleri ile ilgili karar verilmesi gereken bir diğer önemli konu, kahve çekirdeğinin geldiği bölge olacaktır. Çekirdekler kahve yetiştiren ülkelerden gelmektedir.
Afrika’da; kahvenin anavatanı olarak bilinen Etiyopya, Kenya, Kongo, Kamerun, Malavi, Ruanda, Tanzanya, Uganda gibi ülkeler, Orta Amerika’da; Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guetamala, Honduras, Meksika, Küba, Jamaica, Panama, Porto Rico, Güney Amerika’da; Brezilya, Kolombiya, Peru ve Venezuela, Asya’da; Hindistan, Endonezya, Filipinler, Vietnam ve ayrıca Avustralya, Papua Yeni
Gine ile Havai de kahve üreten ülkeler arasında yer alır.
Çekirdek alırken yalnızca ülke ismi belirtilmez zira yetiştiği ülkenin hangi bölgesinden geldiği de bir kahve çekirdeği için çok önemlidir. Endonezya Sumatra’da yetişen bir kahve çekirdeği ile, Jamaica Blue Mountain bölgesinde yetişen kahve çekirdeği arasında hiç kuşkusuz ki çok büyük fark olacaktır.
En basit anlatımıyla coğrafya farkı, her meyve ve sebzede olduğu gibi kahve çekirdeklerini de doğrudan etkiler. Makro klima, mikro klima, toprağın cinsi, bulunduğu yükseklik gibi kriterler çekirdeği, dolayısıyla da aromalarını farklılaştırmaktadır. Bu da bir fincan kahvenin, geldiği bölgeye göre değişik tat ve kokular içermesine neden olmaktadır.
Coğrafi seçim tamamen kişiye özeldir. Damak tadında değişikliklere neden olması ile birlikte özgün bir seçenek sunar. Böylelikle birbirinden farklı kahve çekirdeklerini en iyi şartlarda deneyimleyerek kendi kişisel görüşlerinizi elde edebilirsiniz.
Kahve çekirdekleri ve geldiği bölgeler başlı başına çok derin ve ayrıntılı bir konu. Yukarıda belirtildiği gibi iyi kahve yapmak için çekirdek konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğinin kısa ama faydalı bir özeti olarak yorumlayabilirsiniz.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ