Reklam
Nitelikli Kahveciler ve Kahve Yapanlar Derneği

Etiyopya Kahve Çekirdekleri

Etiyopya Kahve Çekirdekleri
Reklam
Kahvenin anavatanı Etiyopya’dır. Kaffa bölgesi ormanlarında vahşi Arabika kahve ağaçları yetişmektedir. Etiyopyalılar kahveye “Bun” veya “Buna” demektedirler, Kahvenin ingilizce adı olan Coffe, “Kaffa Bun”un ingilizceye kötü tercümesi olabilir.
Etiyopya olağanüstü genetik çeşitliğe sahip kahve bitkileri sayesinde, dünyanın en iyi kahvelerinden birisine ev sahipliği etmektedir. Kahvenin çoğu ıslak işlenir, bu da Etiyopya kahvelerine canlı bir parlaklığa sahip meyvemsi ve çiçekli, kuru işlenmesi durumunda da tam meyveli kabuk tadlarını vermektedir.

Etiyopya Kahve Çekirdekleri

Arabika Kahve, müslüman köle ticareti yolu üzerindeki Harar bölgesine, kölelerin çiğneyip tükürdüğü kahve meyvelerinin çekirdekleri vasıtasıyla, Sudan sınırına yakın bölgelerden veya Kaffa ormanından gelmiş olma olasılığı yüksektir.
Etiyopya kahvesi bazı bölgelerde kuru ve bazı bölgelerde ıslak veya her iki türlü de işlenmiş olabilmektedir. İşlenme tarzının kahvede yarattığı farklar derindir. Kuru işlenmiş Kinfolk’a göre, Yıkama metoduyla işlenmiş Sidamo, Yirgacheffe ve Limmu, daha hafif gövdeli ve daha az toprağımsı, vahşi tadlar içerir.
Aslında kahve, üretim şekliyle özdeşleşir, Etiyopya kahvesi de buna iyi bir örnektir. Tek kökenli Etiyopya kahvesi niyetiyle, Etiyopya’nın değişik bölgelerinden harmanlanmış bir kahve, kişiyi yanıltabilir. Etiyopya’nın farklı bölgelerinde yetiştirilmiş kahveler, ayrı ayrı tadıldığında, farklı gezegenlerdenmişçesine, şaşırtıcı lezzet farklarına sahiptir.
Örneğin Etiyopya Yirgacheffe kahvesi insanı hayran bırakan eşşiz bir kahvedir. Etiyopyanın Sidamo bölgesinde bir şehir olan Yirgacheffe bölgesi kahveleri çiçekli ve narenciye notlarıyla süprizlerle doludur. Yumuşak ve çiçekli tonlarıyla Yirgacheffe kahveleri soğuk kahve yapmak için de en iyi seçimlerdendir.
Etiyopyanın diğer bir etkileyici kahve yetiştirilen bölgesi de Harrar bölgesidir. Harrarlar vahşi kahvelerdir. Kuru işlemede, çekirdekleriyle beraber kurutulan kahve meyvesi, çekirdeğine hoşafımsı meyva tadlarını ve zengin koyu çikolata tadlarını da verir. Bu muhteşem kahvelerde, yabanmersini ve kakao tatlarının yanısıra tarçın ve hatta kakule dokunuşlarını yakalama şansınız vardır.
Güneyden kuru işlenmiş çok iyi bir kahve bulduğunuzda, Bursa şeftalisi gibi tatlı, özlü, meyvemsi ve olgun bir çeşniye sahip olduğunu göreceksiniz. Ama bu büyük ihtimalle bir sezonluk olacaktır, gelecek sezon da aynı tadları yakalamanız için tüm faktörlerin aynı şekilde sıralanması gerekir.
Kim bilir belki de yakalarsınız? Etiyopya kahveleri, partiden partiye büyük farklılıklar sergileyebilir. Bir parti diğerlerine göre daha enfes kahveler sunabilir.
Diğer ülke kahvelerini birçok konuda geride bırakan Etiyopya kahveleri Etiyopya kültürünün de özel bir parçasıdır. Hasadın kıymetli ve büyük bölümü ülkeden bile çıkmadan, Etiyopya halkı tarafından büyük bir seremoni ile tüketilir. Diğer kahve yetiştiricisi ülkelerde genelde, kahveye nakit gözüyle bakılmaktadır ve kahve hasadının en iyi kısmı ihraç edilirken, Etiyopya’nın tersine, yerli halk kahve artıklarını bolca şeker ve sütle karıştırarak kaba bir şekilde tüketir.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ